2020 w lekkoatletyce

Zobacz multimedia związane z tematem: 2020 w lekkoatletyce

2020 w lekkoatletyce – prezentacja sezonu 2020 w lekkoatletyce.

Większość zawodów lekkoatletycznych w sezonie 2020 zostało odwołane lub przełożone na inne terminy z powodu pandemii COVID-19. Najważniejszą imprezą międzynarodową którą udało się rozegrać były mistrzostwa świata w półmaratonie w Gdyni.

Zawody międzynarodowe

Światowe

Geographylogo.svg
Światowe imprezy lekkoatletyczne rozegrane w 2020 roku
Zawody Miejsce Data Źródło
Halowe mistrzostwa świata (przełożone na sezon 2023) Nankin 13 – 15 marca [1][2]
Mistrzostwa świata juniorów (przełożone na sezon 2021) Kenia Nairobi 7 – 12 lipca [3]
Drużynowe mistrzostwa świata w chodzie sportowym (przełożone na sezon 2022) Białoruś Mińsk 2 – 3 maja [4]
Igrzyska olimpijskie (przełożone na sezon 2021) Japonia Tokio 31 lipca – 9 sierpnia [5]
Mistrzostwa świata w półmaratonie Polska Gdynia 17 października [6]
Mistrzostwa świata w biegach górskich (odwołane) Hiszpania Haría 13 – 14 listopada [7]

Międzykontynentalne

Zawody Miejsce Data Źródło
Mistrzostwa ibero-amerykańskie (odwołane) Hiszpania Santa Cruz de Tenerife 22 – 24 maja [8]

Kontynentalne

Afryka

Zawody Miejsce Data Źródło
Mistrzostwa Afryki (odwołane) Algieria Oran 22–26 czerwca [9]
Mistrzostwa Afryki w biegach przełajowych (przełożone na sezon 2022) Togo Lomé 6–8 kwietnia [10]

Ameryka Północna, Południowa i Karaiby

Zawody Miejsce Data Źródło
Halowe mistrzostwa Ameryki Płd. Boliwia Cochabamba 1 – 2 lutego [11]
Puchar panamerykański w biegach przełajowych Kanada Victoria 29 lutego [12]
Mistrzostwa Ameryki Płd. w chodzie sportowym Peru Lima 7 – 8 marca [13]
CARIFTA Games (odwołane) Bermudy Hamilton 10–13 kwietnia [14]

Azja

Zawody Miejsce Data Źródło
Halowe mistrzostwa Azji (odwołane) Hangzhou 12 – 13 lutego [15]
Mistrzostwa Azji w chodzie sportowym (odwołane) Japonia Nomi 15 marca [16]
Mistrzostwa Azji w biegach przełajowych (odwołane)  Hongkong 29 marca [17]
Mistrzostwa Azji juniorów (odwołane) Tajlandia Bangkok 14 – 17 maja [18]
Mistrzostwa Azji sztafet (odwołane) Chongqing 6 czerwca [19]

Europa

Zawody Miejsce Data Źródło
Halowe mistrzostwa krajów bałkańskich Turcja Stambuł 15 lutego [20]
Puchar Europy w rzutach (przełożone na sezon 2021) Portugalia Leiria 21–22 marca [21]
Puchar Europy w biegu na 10 000 metrów (odwołane) Wielka Brytania Londyn 6 czerwca [22]
Mistrzostwa Europy w biegach górskich (przełożone na sezon 2021) Portugalia Cinfães 4 lipca [23]
Mistrzostwa Europy juniorów młodszych (przełożone na sezon 2021) Włochy Rieti 16–19 lipca [24]
Mistrzostwa Europy (odwołane) Francja Paryż 26–30 sierpnia [25]
Mistrzostwa krajów bałkańskich Rumunia Kluż-Napoka 10–20 września [26]
Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych (odwołane) Irlandia Dublin 13 grudnia [27]

Mistrzostwa krajowe

Kraj Zawody Miejsce Data Źródło
 Polska Halowe mistrzostwa Polski seniorów Polska Toruń 29 lutego–1 marca [28]
 Polska Mistrzostwa Polski seniorów Polska Włocławek 28–30 sierpnia [29]

Rekordy

Rekordy świata

Źródło: worldathletics.org[30].

Hala

Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
trójskok Yulimar Rojas  Wenezuela 15,43 Hiszpania Madryt 0000-02-21 21 lutego(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
skok o tyczce Armand Duplantis  Szwecja 6,17 Polska Toruń 0000-02-08 8 lutego(dts) br
6,18 Wielka Brytania Glasgow 0000-02-15 15 lutego(dts) br

Stadion

Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 5000 m Letesenbet Gidey  Etiopia 14:06,62 Hiszpania Walencja 0000-10-07 7 października(dts) br
półmaraton Ababel Yeshaneh  Etiopia 1:04:31 Zjednoczone Emiraty Arabskie Ras al-Chajma 0000-02-21 21 lutego(dts) br
bieg godzinny Sifan Hassan  Holandia 18,930 km Belgia Bruksela 0000-09-04 4 września(dts) br
sztafeta 4 × 1500 m Colleen Quigley
Elise Cranny
Karissa Schweizer
Shelby Houlihan
 Stany Zjednoczone 16:27,02 Stany Zjednoczone Portland 0000-07-31 31 lipca(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 5000 m Joshua Cheptegei  Uganda 12:35,36 Monako Monako 0000-08-14 14 sierpnia(dts) br
bieg na 10 000 m Joshua Cheptegei  Uganda 26:11,00 Hiszpania Walencja 0000-10-07 7 października(dts) br
bieg na 5 km Joshua Cheptegei  Uganda 12:51 Monako Monako 0000-02-16 16 lutego(dts) br
bieg na 10 km Rhonex Kipruto  Kenia 26:24 Hiszpania Walencja 0000-01-12 12 stycznia(dts) br
półmaraton Kibiwott Kandie  Kenia 57:32 Hiszpania Walencja 0000-12-06 6 grudnia(dts) br
bieg godzinny Mo Farah  Wielka Brytania 21,330 km Belgia Bruksela 0000-09-04 4 września(dts) br

Rekordy kontynentów

Afryka

Źródło: worldathletics.org[31].

Hala
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
trójskok Fabrice Zango  Burkina Faso 17,77 Francja Paryż 0000-02-02 2 lutego(dts) br
Stadion
 Osobny artykuł: Rekordy Afryki w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 5000 m Letesenbet Gidey  Etiopia 14:06,62 Hiszpania Walencja 0000-10-07 7 października(dts) br
bieg na 1000 m Faith Kipyegon  Kenia 2:29,15 Monako Monako 0000-08-14 14 sierpnia(dts) br
półmaraton Ababel Yeshaneh  Etiopia 1:04:31 Zjednoczone Emiraty Arabskie Ras al-Chajma 0000-02-21 21 lutego(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 5000 m Joshua Cheptegei  Uganda 12:35,36 Monako Monako 0000-08-14 14 sierpnia(dts) br
bieg na 10 000 m Joshua Cheptegei  Uganda 26:11,00 Hiszpania Walencja 0000-10-07 7 października(dts) br
bieg na 5 km Joshua Cheptegei  Uganda 12:51 Monako Monako 0000-02-16 16 lutego(dts) br
bieg na 10 km Rhonex Kipruto  Kenia 26:24 Hiszpania Walencja 0000-01-12 12 stycznia(dts) br
półmaraton Kibiwott Kandie  Kenia 57:32 Hiszpania Walencja 0000-12-06 6 grudnia(dts) br

Ameryka Południowa

Źródło: worldathletics.org[32].

Hala
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
trójskok Yulimar Rojas  Wenezuela 15,43 Hiszpania Madryt 0000-02-21 21 lutego(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 1500 m Thiago André  Brazylia 3:39,13 Polska Toruń 0000-02-08 8 lutego(dts) br
Stadion
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
rzut dyskiem Mauricio Ortega  Kolumbia 67,03 Portugalia Lovelhe 0000-02-29 29 lutego(dts) br
70,29 Portugalia Lovelhe 0000-07-22 22 lipca(dts) br

Ameryka Północna

Źródło: worldathletics.org[33].

Hala
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 800 m Ajeé Wilson  Stany Zjednoczone 1:58,29 Stany Zjednoczone Nowy Jork 0000-02-08 8 lutego(dts) br
bieg na milę Elinor Purrier  Stany Zjednoczone 4:16,85 Stany Zjednoczone Nowy Jork 0000-02-08 8 lutego(dts) br
bieg na 3000 m Karissa Schweizer  Stany Zjednoczone 8:25,70 Stany Zjednoczone Boston 0000-02-27 27 lutego(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 800 m Donavan Brazier  Stany Zjednoczone 1:44,22 Stany Zjednoczone Nowy Jork 0000-02-08 8 lutego(dts) br
Stadion
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 5000 m Shelby Houlihan  Stany Zjednoczone 14:23,92 Stany Zjednoczone Portland 0000-07-10 10 lipca(dts) br
sztafeta 4 × 1500 m Colleen Quigley
Elise Cranny
Karissa Schweizer
Shelby Houlihan
 Stany Zjednoczone 16:27,02 Stany Zjednoczone Portland 0000-07-31 31 lipca(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 5000 m Mohammed Ahmed  Kanada 12:47,20 Stany Zjednoczone Portland 0000-07-10 10 lipca(dts) br
sztafeta 4 × 1500 m Evan Jager
Grant Fisher
Sean McGorty
Lopez Lomong
 Stany Zjednoczone 14:34,97 Stany Zjednoczone Portland 0000-07-31 31 lipca(dts) br

Australia i Oceania

Źródło: worldathletics.org[34].

Hala
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 1500 m Jessica Hull  Australia 4:04,14 Stany Zjednoczone Boston 0000-01-25 25 stycznia(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 5000 m Matt Baxter  Nowa Zelandia 13:27,61 Stany Zjednoczone Boston 0000-01-24 24 stycznia(dts) br
Stadion
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 1500 m Jessica Hull  Australia 4:00,42 Niemcy Berlin 0000-09-13 13 września(dts) br
skok wzwyż Eleanor Patterson  Australia 1,99 Nowa Zelandia Wellington 0000-02-28 28 lutego(dts) br
rzut młotem Julia Ratcliffe  Nowa Zelandia 72,35 Nowa Zelandia Hamilton 0000-02-15 15 lutego(dts) br
Lauren Bruce  Nowa Zelandia 73,47 Nowa Zelandia Hastings 0000-09-20 20 września(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 3000 m Stewart McSweyn  Australia 7:28,02 Włochy Rzym 0000-09-17 17 września(dts) br

Azja

Źródło: worldathletics.org[35].

Hala
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 3000 m Winfred Yavi  Bahrajn 8:39,64 Francja Val-de-Reuil 0000-02-14 14 lutego(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 3000 m Birhanu Balew  Bahrajn 7:38,67 Niemcy Düsseldorf 0000-02-04 4 lutego(dts) br
7:34,38 Francja Liévin 0000-02-19 19 lutego(dts) br
pchnięcie kulą Mehrdelan Shahin  Iran 20,74 Teheran 0000-01-09 9 stycznia(dts) br

Europa

Źródło: worldathletics.org[36].

Hala
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 5000 m Konstanze Klosterhalfen  Niemcy 14:30,79 Stany Zjednoczone Boston 0000-02-27 27 lutego(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 5000 m Marc Scott  Wielka Brytania 13:08,87 Stany Zjednoczone Boston 0000-02-28 28 lutego(dts) br
skok o tyczce Armand Duplantis  Szwecja 6,17 Polska Toruń 0000-02-08 8 lutego(dts) br
6,18 Wielka Brytania Glasgow 0000-02-15 15 lutego(dts) br
Stadion
 Osobny artykuł: Rekordy Europy w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 10 000 m Sifan Hassan  Holandia 29:36,67 Holandia Hengelo 0000-10-10 10 października(dts) br
bieg godzinny Sifan Hassan  Holandia 18,930 km Belgia Bruksela 0000-09-04 4 września(dts) br
bieg na 100 km Dominika Stelmach  Polska 7:04:36 Polska Pabianice 0000-08-30 30 sierpnia(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 1500 m Jakob Ingebrigtsen  Norwegia 3:28,68 Monako Monako 0000-08-14 14 sierpnia(dts) br
bieg na 400 m przez płotki Karsten Warholm  Norwegia 46,87 Szwecja Sztokholm 0000-08-23 23 sierpnia(dts) br
bieg na 2000 m Jakob Ingebrigtsen  Norwegia 4:50,01 Norwegia Oslo 0000-06-11 11 czerwca(dts) br
bieg na 5 km Jimmy Gressier  Francja 13:18 Monako Monako 0000-02-16 16 lutego(dts) br
bieg na 10 km Julien Wanders  Szwajcaria 27:13 Hiszpania Walencja 0000-01-12 12 stycznia(dts) br
bieg godzinny Mo Farah  Wielka Brytania 21,330 km Belgia Bruksela 0000-09-04 4 września(dts) br
bieg na 25 000 m Sondre Nordstad Moen  Norwegia 1:12:46,51 Norwegia Oslo 0000-06-11 11 czerwca(dts) br

Tabele światowe

Hala

Kobiety

Konkurencja Rezultat Zawodniczka Źródło
Bieg na 60 m 7,04 Stany Zjednoczone Mikiah Brisco [37]
Bieg na 200 m 22,57 Stany Zjednoczone Abby Steiner [38]
Bieg na 400 m 51,32 Stany Zjednoczone Wadeline Jonathas [39]
Bieg na 800 m 1:57,91 Wielka Brytania Jemma Reekie [40]
Bieg na 1000 m 2:33,47 Wielka Brytania Laura Muir [41]
Bieg na 1500 m 3:59,87 Niemcy Konstanze Klosterhalfen [42]
Bieg na milę 4:16,85 Stany Zjednoczone Elinor Purrier [43]
Bieg na 3000 m 8:25,70 Stany Zjednoczone Karissa Schweizer [44]
Bieg na 5000 m 14:30,79 Niemcy Konstanze Klosterhalfen [45]
Bieg na 60 m przez płotki 7,80 Stany Zjednoczone Kendra Harrison [46]
Sztafeta 4 × 400 m 3:29,36 Alabama
Takyera Roberson
D'Jai Baker
Tamara Clark
Natassha McDonald
[47]
Chód na 3000 m 12:27,18 Grecja Antigónī Ntrismpiōtī [48]
Skok wzwyż 2,05 Rosja Marija Łasickiene [49]
Skok o tyczce 4,95 Rosja Anżelika Sidorowa [50]
Skok w dal 7,07 Niemcy Malaika Mihambo [51]
Trójskok 15,43 Wenezuela Yulimar Rojas [52]
Pchnięcie kulą 19,70 Gong Lijiao [53]
Pięciobój 4629 pkt. Belgia Noor Vidts [54]

Mężczyźni

Konkurencja Rezultat Zawodnik Źródło
Bieg na 60 m 6,44 Stany Zjednoczone Ronnie Baker [55]
Bieg na 200 m 20,43 Stany Zjednoczone Terrance Laird [56]
Bieg na 400 m 45,44 Stany Zjednoczone Randolph Ross [57]
Bieg na 800 m 1:44,22 Stany Zjednoczone Donavan Brazier [58]
Bieg na 1000 m 2:17,41 Stany Zjednoczone Bryce Hoppel [59]
Bieg na 1500 m 3:31,04 Stany Zjednoczone Joshua Thompson [60]
Bieg na milę 3:55,41 Australia Charlie Hunter [61]
Bieg na 3000 m 7:32,80 Etiopia Getnet Wale [62]
Bieg na 5000 m 13:08,25 Stany Zjednoczone Shadrack Kipchirchir [63]
Bieg na 60 m przez płotki 7,38 Stany Zjednoczone Grant Holloway [64]
Sztafeta 4 × 400 m 3:02,77 Texas A&M University
Jamal Walton
Carlton Orange
Bryce Deadmon
Devin Dixon
[65]
Chód na 5000 m 18:20,97 Wielka Brytania Tom Bosworth [66]
Skok wzwyż 2,33 Stany Zjednoczone Darryl Sullivan [67]
Skok o tyczce 6,18 Szwecja Armand Duplantis [68]
Skok w dal 8,41 Kuba Juan Miguel Echevarría [69]
Trójskok 17,77 Burkina Faso Fabrice Zango [70]
Pchnięcie kulą 22,60 Stany Zjednoczone Ryan Crouser [71]
Siedmiobój 6320 pkt. Rosja Artem Makarenko [72]

Stadion

Kobiety

Konkurencja Rezultat Zawodniczka Źródło
Bieg na 100 m 10,85 Jamajka Elaine Thompson-Herah [73]
Bieg na 200 m 21,98 Bahamy Shaunae Miller-Uibo [74]
Bieg na 400 m 50,42 Namibia Beatrice Masilingi [75]
Bieg na 800 m 1:57,68 Kenia Faith Kipyegon [76]
Bieg na 1000 m 2:29,15 Kenia Faith Kipyegon [77]
Bieg na 1500 m 3:57,40 Wielka Brytania Laura Muir [78]
Bieg na milę 4:29,35 Niemcy Katharina Trost [79]
Bieg na 3000 m 8:22,54 Kenia Hellen Obiri [80]
Bieg na 5000 m 14:06,62 Etiopia Letesenbet Gidey [81]
Bieg na 10 000 m 29:36,67 Holandia Sifan Hassan [82]
Bieg na 10 km 29:46 Kenia Sheila Chepkirui Kiprotich [83]
Półmaraton 1:04:31 Etiopia Ababel Yeshaneh [84]
Maraton 2:17:16 Kenia Peres Jechirchir [85]
Bieg na 3000 m z przeszkodami 9:06,14 Kenia Hyvin Jepkemoi [86]
Bieg na 100 m przez płotki 12,68 Holandia Nadine Visser [87]
Bieg na 400 m przez płotki 53,79 Holandia Femke Bol [88]
Sztafeta 4 × 100 m 43,47 Jamajka SprinTec
Sashalee Forbes
Natasha Morrison
Anastasia Le-Roy
Ronda Whyte
[89]
Sztafeta 4 × 400 m 3:29,60  Kuba
Zurian Hechavarría
Rose Mary Almanza
Sahily Diago Mesa
Lisneidy Veitía
[90]
Chód na 20 km 1:26:43 Rosja Elwira Chasanowa [91]
Chód na 50 km 3:50:42 Rosja Jelena Łaszmanowa [92]
Skok wzwyż 2,00 Ukraina Julija Łewczenko [93]
Skok o tyczce 4,92 Stany Zjednoczone Katie Nageotte [94]
Skok w dal 7,03 Niemcy Malaika Mihambo [95]
Trójskok 14,71 Wenezuela Yulimar Rojas [96]
Pchnięcie kulą 19,53 Portugalia Auriol Dongmo [97]
Rzut dyskiem 70,15 Stany Zjednoczone Valarie Allman [98]
Rzut młotem 75,45 Białoruś Hanna Małyszczyk [99]
Rzut oszczepem 67,61 Lü Huihui [100]
Siedmiobój 6419 pkt. Austria Ivona Dadic [101]

Mężczyźni

Konkurencja Rezultat Zawodnik Źródło
Bieg na 100 m 9,86 Stany Zjednoczone Michael Norman [102]
Bieg na 200 m 19,76 Stany Zjednoczone Noah Lyles [103]
Bieg na 400 m 44,91 Stany Zjednoczone Justin Robinson [104]
Bieg na 800 m 1:43,15 Stany Zjednoczone Donavan Brazier [105]
Bieg na 1000 m 2:16,46 Norwegia Filip Ingebrigtsen [106]
Bieg na 1500 m 3:28,45 Kenia Timothy Cheruiyot [107]
Bieg na milę 3:50,61 Australia Stewart McSweyn [108]
Bieg na 3000 m 7:26,64 Uganda Jacob Kiplimo [109]
Bieg na 5000 m 12:35,36 Uganda Joshua Cheptegei [110]
Bieg na 10 000 m 26:11,00 Uganda Joshua Cheptegei [111]
Bieg na 10 km 26:24 Kenia Rhonex Kipruto [112]
Półmaraton 57:32 Kenia Kibiwott Kandie [113]
Maraton 2:03:00 Kenia Evans Chebet [114]
Bieg na 3000 m z przeszkodami 8:08,04 Maroko Soufiane El Bakkali [115]
Bieg na 110 m przez płotki 13,11 Hiszpania Orlando Ortega [116]
Bieg na 400 m przez płotki 46,87 Norwegia Karsten Warholm [117]
Sztafeta 4 × 100 m 38,56 Jamajka SprinTec Lions
Andrew Fisher
Everton Clarke
Romario Williams
Demish Gaye
[118]
Sztafeta 4 × 400 m 3:04,32 Japonia Nihon University
Yushi Uike
Kosuke Shoji
Daichi Inoue
Tatsuhiro Yamamoto
[119]
Chód na 20 km 1:17:36 Japonia Toshikazu Yamanishi [120]
Chód na 50 km 3:41:15 Słowacja Matej Tóth [121]
Skok wzwyż 2,33 Białoruś Maksim Niedasiekau [122]
Skok o tyczce 6,15 Szwecja Armand Duplantis [123]
Skok w dal 8,36 Wang Jianan [124]
Trójskok 17,57 Stany Zjednoczone Christian Taylor [125]
Pchnięcie kulą 22,91 Stany Zjednoczone Ryan Crouser [126]
Rzut dyskiem 71,37 Szwecja Daniel Ståhl [127]
Rzut młotem 80,70 Stany Zjednoczone Rudy Winkler [128]
Rzut oszczepem 97,76 Niemcy Johannes Vetter [129]
Dziesięciobój 8552 pkt. Francja Kévin Mayer [130]

Nagrody

Kobiety

Plebiscyt Zwycięzca Źródło
World Athlete of the Year Wenezuela Rojas, YulimarYulimar Rojas [131]
Track & Field Athlete of the Year Wenezuela Rojas, YulimarYulimar Rojas [132]
European Athlete of the Year Trophy Nie przyznano.
European Athletics Rising Star Nie przyznano.

Mężczyźni

Plebiscyt Zwycięzca Źródło
World Athlete of the Year Szwecja Duplantis, ArmandArmand Duplantis [131]
Track & Field Athlete of the Year Szwecja Duplantis, ArmandArmand Duplantis [133]
European Athlete of the Year Trophy Nie przyznano.
European Athletics Rising Star Nie przyznano.

Przypisy

  1. MaciejM. Jałoszyński MaciejM., HMŚ w Nankinie dwa tygodnie pod HME Toruń 2021, pzla.pl [dostęp 2020-04-26]  (pol.).
  2. ''World Athletics Indoor Championships postponed from March 2021, World Athletics [dostęp 2020-12-10]  (ang.).
  3. Mistrzostwa świata U20 przeniesione na sierpień 2021 roku, pzla.pl [dostęp 2022-02-05]  (pol.).
  4. World Athletics announces new dates for Race Walking Team Championships, xinhuanet.com [dostęp 2022-02-05]  (ang.).
  5. Igrzyska olimpijskie w Tokio przełożone na 2021 rok, pzla.pl [dostęp 2022-02-05]  (pol.).
  6. MŚ w Półmaratonie Gdynia 2020 przeniesione na październik, pzla.pl [dostęp 2022-02-05]  (pol.).
  7. Cancelation of 2020 World Championships, wmra.ch [dostęp 2022-02-05]  (pol.).
  8. Cancelan el Campeonato Iberoamericano de Tenerife previsto para finales de mayo, marca.com [dostęp 2022-02-05]  (hiszp.).
  9. Athlétisme: les 22e Championnats d’Afrique annulés, caaweb.org [dostęp 2022-02-05]  (fr.).
  10. Lomé 2020 : Postponement of Africa cross-country championships, caaweb.org [dostęp 2022-02-05]  (ang.).
  11. Atletismo: se disputa el primer Campeonato Sudamericano Indoor, quedigital.com.ar [dostęp 2022-02-05]  (hiszp.).
  12. PanAm Cross Country Cup 2020 Langford, British Columbia, Canada Feb 29th, 2020, athleticsnacac.org [dostęp 2019-05-16]  (ang.).
  13. Lima será sede del Campeonato Sudamericano de Marcha Atlética el próximo mes de marzo, fedepeatle.org [dostęp 2022-02-05]  (hiszp.).
  14. Jamaica set to host the 2022 CARIFTA Games after COVID-19-enforced cancellations, insidethegames.biz [dostęp 2022-02-05]  (ang.).
  15. Cancellation of 9th Asian Indoor Athletics Championship in Hangzhou, China from 12-13 February 2020, singaporeathletics.org.sg [dostęp 2022-02-05]  (ang.).
  16. ASIAN RACE WALKING CHAMPIONSHIPS 15 MARCH 2020, NOMI, JAPAN, athleticsasia.org [dostęp 2022-02-05]  (ang.).
  17. Asian Cross-Country Championships in Hong Kong postponed over coronavirus, insidethegames.biz [dostęp 2022-02-05]  (ang.).
  18. CANCELLED – 19th Asian Junior Athletics Championships 2020, singaporeathletics.org.sg [dostęp 2022-02-05]  (ang.).
  19. Asian Relays in Chongqing, China was cancelled due to the COVID-19, athleticsasia.org [dostęp 2022-02-05]  (ang.).
  20. 25th BALKAN INDOOR SENIOR CHAMPIONSHIPS, balkan-athletics.eu [dostęp 2022-02-07]  (ang.).
  21. PE w rzutach i DMŚ w chodzie przeniesione na inne terminy, pzla.pl [dostęp 2022-02-07]  (pol.).
  22. European 10,000m Cup among continental events postponed, athleticsweekly.com [dostęp 2022-02-07]  (ang.).
  23. Europameisterschaften in Paris auf dem Prüfstand, leichtathletik.de [dostęp 2022-02-07]  (niem.).
  24. European Athletics U18 Championships confirmed for Rieti in 2021, european-athletics.com [dostęp 2022-02-07]  (ang.).
  25. Paris 2020 European Athletics Championships cancelled, european-athletics.com [dostęp 2022-02-07]  (ang.).
  26. BALKAN CHAMPIONSHIPS Cluj Napoca-Romania ”Cluj Arena” 19-20 September 2020, balkan-athletics.eu [dostęp 2022-02-07]  (ang.).
  27. Coronavirus causes cancellation of Dublin's hosting of European Cross-Country Championships, bbc.com [dostęp 2022-02-07]  (ang.).
  28. 64. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski, pzla.pl [dostęp 2022-02-07]  (pol.).
  29. 96. PZLA Mistrzostwa Polski, pzla.pl [dostęp 2022-02-07]  (pol.).
  30. World Records. worldathletics.org. (ang.).
  31. Area Records – Africa. worldathletics.org. (ang.).
  32. Area Records – South America. worldathletics.org. (ang.).
  33. Area Records – NACAC. worldathletics.org. (ang.).
  34. Area Records – Oceania. worldathletics.org. (ang.).
  35. Area Records – Asia. worldathletics.org. (ang.).
  36. Area Records – Europe. worldathletics.org. (ang.).
  37. Toplists – Senior Indoor 2020 – 60 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  38. Toplists – Senior Indoor 2020 – 200 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  39. Toplists – Senior Indoor 2020 – 400 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  40. Toplists – Senior Indoor 2020 – 800 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  41. Toplists – Senior Indoor 2020 – 1000 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  42. Toplists – Senior Indoor 2020 – 1500 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  43. Toplists – Senior Indoor 2020 – One Mile Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  44. Toplists – Senior Indoor 2020 – 3000 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  45. Toplists – Senior Indoor 2020 – 5000 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  46. Toplists – Senior Indoor 2020 – 60 Metres Hurdles Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  47. Toplists – Senior Indoor 2020 – 4x400 Metres Relay Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  48. Toplists – Senior Indoor 2020 – 3000 Metres Race Walk Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  49. Toplists – Senior Indoor 2020 – High Jump Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  50. Toplists – Senior Indoor 2020 – Pole Vault Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  51. Toplists – Senior Indoor 2020 – Long Jump Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  52. Toplists – Senior Indoor 2020 – Triple Jump Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  53. Toplists – Senior Indoor 2020 – Shot Put Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  54. Toplists – Senior Indoor 2020 – Penathlon Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  55. Toplists – Senior Indoor 2020 – 60 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  56. Toplists – Senior Indoor 2020 – 200 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  57. Toplists – Senior Indoor 2020 – 400 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  58. Toplists – Senior Indoor 2020 – 800 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  59. Toplists – Senior Indoor 2020 – 1000 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  60. Toplists – Senior Indoor 2020 – 1500 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  61. Toplists – Senior Indoor 2020 – One Mile Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  62. Toplists – Senior Indoor 2020 – 3000 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  63. Toplists – Senior Indoor 2020 – 5000 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  64. Toplists – Senior Indoor 2020 – 60 Metres Hurdles Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  65. Toplists – Senior Indoor 2020 – 4x400 Metres Relay Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  66. Toplists – Senior Indoor 2020 – 5000 Metres Race Walk Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  67. Toplists – Senior Indoor 2020 – High Jump Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  68. Toplists – Senior Indoor 2020 – Pole Vault Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  69. Toplists – Senior Indoor 2020 – Long Jump Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  70. Toplists – Senior Indoor 2020 – Shot Put Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  71. Toplists – Senior Indoor 2020 – Triple Jump Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  72. Toplists – Senior Indoor 2020 – Heptathlon Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-08]  (pol.).
  73. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 100 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  74. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 200 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  75. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 400 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  76. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 800 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  77. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 1000 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  78. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 1500 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  79. Toplists – Senior Outdoor 2020 – One Mile Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  80. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 3000 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  81. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 5000 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  82. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 10,000 Metres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  83. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 10 Kilometres Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  84. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Half Marathon Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  85. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Marathon Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  86. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 3000 Metres Steeplechase Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  87. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 100 Metres Hurdles Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  88. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 400 Metres Hurdles Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  89. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 4x100 Metres Relay Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  90. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 4x400 Metres Relay Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  91. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 20 Kilometres Race Walk Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  92. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 50 Kilometres Race Walk Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  93. Toplists – Senior Outdoor 2020 – High Jump Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  94. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Pole Vault Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  95. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Long Jump Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  96. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Triple Jump Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  97. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Shot Put Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  98. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Discus Throw Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  99. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Hammer Throw Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  100. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Javelin Throw Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  101. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Heptathlon Women, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  102. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 100 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  103. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 200 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  104. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 400 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  105. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 800 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  106. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 1000 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  107. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 1500 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  108. Toplists – Senior Outdoor 2020 – One Mile Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  109. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 3000 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  110. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 5000 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  111. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 10,000 Metres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  112. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 10 Kilometres Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  113. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Half Marathon Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  114. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Marathon Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  115. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 3000 Metres Steeplechase Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  116. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 110 Metres Hurdles Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  117. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 400 Metres Hurdles Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  118. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 4x100 Metres Relay Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  119. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 4x400 Metres Relay Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  120. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 20 Kilometres Race Walk Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  121. Toplists – Senior Outdoor 2020 – 50 Kilometres Race Walk Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  122. Toplists – Senior Outdoor 2020 – High Jump Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  123. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Pole Vault Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  124. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Long Jump Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  125. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Triple Jump Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  126. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Shot Put Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  127. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Discus Throw Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  128. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Hammer Throw Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  129. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Javelin Throw Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  130. Toplists – Senior Outdoor 2020 – Decathlon Men, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (pol.).
  131. a b Duplantis and Rojas named World Athletes of the Year, worldathletics.org [dostęp 2022-02-09]  (ang.).
  132. T&FN’S World Women’s Athletes Of The Year, trackandfieldnews.com [dostęp 2022-02-09]  (ang.).
  133. T&FN’S World Men’s Athletes Of The Year, trackandfieldnews.com [dostęp 2022-02-09]  (ang.).
  • p
  • d
  • e
Kalendarium lekkoatletyki
  • p
  • d
  • e
←2019 Zawody lekkoatletyczne z kalendarza World Athletics w sezonie 2020 2021→
World Athletics Series
Diamentowa Liga
  • Monako
  • Sztokholm
  • Bruksela
  • Rzym
  • Doha
World Athletics Continental Tour
Gold
  • Turku
  • Székesfehérvár
  • Tokio
  • Chorzów
  • Ostrawa
  • Zagrzeb
  • Nairobi
Silver
  • Chorzów
  • Rovereto
  • Šamorín
  • Berlin
  • São Paulo
Bronze
  • Sydney
  • Auckland
  • Praga
  • Karlstad
  • Kuortane
  • Bydgoszcz
  • Des Moines
  • Göteborg
  • Marsylia
  • Heusden-Zolder
  • Dessau
  • Bellinzona
  • Kladno
  • Osaka
  • Niigata
World Athletics Indoor Tour
  • Boston
  • Karlsruhe
  • Düsseldorf
  • Toruń
  • Glasgow
  • Liévin
  • Madryt

Athletics pictogram.svg