2022 w lekkoatletyce

Zobacz multimedia związane z tematem: 2022 w lekkoatletyce

2022 w lekkoatletyce – prezentacja sezonu 2022 w lekkoatletyce.

Zawody międzynarodowe

Światowe

Geographylogo.svg
Światowe imprezy lekkoatletyczne rozgrywane w 2022 roku
Zawody Miejsce Data Źródło
Mistrzostwa świata Stany Zjednoczone Eugene 15–24 lipca [1]
Halowe mistrzostwa świata Serbia Belgrad 18–20 marca [2]
Mistrzostwa świata U20 Kolumbia Cali 1–6 sierpnia [3]
Drużynowe mistrzostwa świata w chodzie sportowym Oman Maskat 4–5 marca [4]
Mistrzostwa świata w półmaratonie Yangzhou 13 listopada [5]
Mistrzostwa Świata w biegu na 100 km Niemcy Bernau bei Berlin 27 sierpnia [6]

Międzykontynentalne

Zawody Miejsce Data Źródło
Mistrzostwa panamerykańskie w biegach przełajowych Brazylia Serra 27 marca [7]
Mistrzostwa NACAC w wielobojach Kanada Ottawa 14–15 maja [7]
Mistrzostwa ibero-amerykańskie Hiszpania La Nucia 20–22 maja [8]
Mistrzostwa panamerykańskie juniorów Brazylia Rio de Janeiro 3–5 czerwca [7]
Uniwersjada Chengdu 1–7 lipca [7]
Igrzyska śródziemnomorskie Algieria Oran 1–4 lipca [9]
Igrzyska Wspólnoty Narodów Anglia Birmingham 2–7 sierpnia [10]
Igrzyska solidarności islamskiej Turcja Konya 9–18 sierpnia [11]
Mistrzostwa NACAC Bahamy Freeport 19–21 sierpnia [7]
Igrzyska frankofońskie Demokratyczna Republika Konga Kinszasa 19–28 sierpnia [7]
Gimnazjada Jinjiang 26 listopada–3 grudnia [12]

Kontynentalne

Afryka

Zawody Miejsce Data Źródło
Mistrzostwa Afryki Mauritius Saint-Pierre 8–12 czerwca [13]

Ameryka Północna, Południowa i Karaiby

Zawody Miejsce Data Źródło
CARIFTA Games Jamajka Kingston 16–18 kwietnia [7]
Igrzyska Ameryki Środkowej Salwador Santa Tecla 5–19 listopada [14]

Australia i Oceania

Zawody Miejsce Data Źródło
Mistrzostwa Australii i Oceanii w chodzie na 35 kilometrów Australia Melbourne 15 maja [15]
Miniigrzyska Pacyfiku Mariany Północne Saipan 21–25 czerwca [16]

Azja

Zawody Miejsce Data Źródło
Igrzyska azjatyckie Hangzhou 16–22 września [16]

Europa

Zawody Miejsce Data Źródło
Puchar Europy w rzutach Portugalia Leiria 12–13 marca [17]
Puchar Europy w biegu na 10 000 metrów Francja Pacé 28 maja [17]
Mistrzostwa małych krajów Europy Malta Marsa 11 czerwca [17]
Mistrzostwa Europy w biegach off-road Hiszpania El Paso 1–3 lipca [17]
Mistrzostwa Europy juniorów młodszych Izrael Jerozolima 4–7 lipca [17]
Olimpijski festiwal młodzieży Europy Słowacja Bańska Bystrzyca 24–30 lipca [17]
Mistrzostwa Europy Niemcy Monachium 15–21 sierpnia [17]
Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych Włochy Turyn 11 grudnia [17]
Mistrzostwa Europy w biegu 24-godzinnym Włochy Werona 17–18 września [18]

Mistrzostwa krajowe

Kraj Zawody Miejsce Data Źródło
 Polska Halowe mistrzostwa Polski seniorów Polska Toruń 5–6 marca [19]
 Polska Mistrzostwa Polski seniorów Polska Suwałki 9–11 czerwca [20]

Rekordy

Rekordy świata

Źródło: worldathletics.org[21].

Hala

Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
trójskok Yulimar Rojas  Wenezuela 15,74 Serbia Belgrad 0000-03-20 20 marca(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 1500 m Jakob Ingebrigtsen  Norwegia 3:30,60 Francja Liévin 0000-02-17 17 lutego(dts) br
skok o tyczce Armand Duplantis  Szwecja 6,19 Serbia Belgrad 0000-03-07 7 marca(dts) br
bieg na 60 m przez płotki Grant Holloway  Stany Zjednoczone 7,29 Serbia Belgrad 0000-03-20 20 marca(dts) br
skok o tyczce Armand Duplantis  Szwecja 6,20 Serbia Belgrad 0000-03-20 20 marca(dts) br

Stadion

Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 10 km Yalemzerf Yehualaw  Etiopia 29:14 Hiszpania Castellón 0000-02-27 27 lutego(dts) br
trójskok Yulimar Rojas  Wenezuela 15,74 Serbia Belgrad 0000-03-20 20 marca(dts) br
bieg na 400 m przez płotki Sydney McLaughlin  Stany Zjednoczone 51,41 Stany Zjednoczone Eugene 0000-06-25 25 czerwca(dts) br
bieg na 400 m przez płotki Sydney McLaughlin  Stany Zjednoczone 50,68 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-22 22 lipca(dts) br
bieg na 100 m przez płotki Tobi Amusan  Nigeria 12,12 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-24 24 lipca(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 50 km Stephen Mokoka  Południowa Afryka 2:40:13 Południowa Afryka Gqeberha 0000-03-06 6 marca(dts) br
skok o tyczce Armand Duplantis  Szwecja 6,19 Serbia Belgrad 0000-03-07 7 marca(dts) br
skok o tyczce Armand Duplantis  Szwecja 6,20 Serbia Belgrad 0000-03-20 20 marca(dts) br
skok o tyczce Armand Duplantis  Szwecja 6,21 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-24 24 lipca(dts) br
maraton Eliud Kipchoge  Kenia 2:01:09 Niemcy Berlin 0000-09-25 25 września(dts) br
Mieszane

Rekordy kontynentów

Afryka

Źródło: worldathletics.org[22].

Hala
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 200 m Favour Ofili  Nigeria 22,46 Stany Zjednoczone College Station 0000-02-26 26 lutego(dts) br
Mężczyźni
Stadion
 Osobny artykuł: Rekordy Afryki w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
chód na 35 km Esther Sandra Steenkamp  Południowa Afryka 3:42:04 Południowa Afryka Kapsztad 0000-01-15 15 stycznia(dts) br
bieg na 10 km Yalemzerf Yehualaw  Etiopia 29:14 Hiszpania Castellón 0000-02-27 27 lutego(dts) br
bieg na 100 m przez płotki Tobi Amusan  Nigeria 12,41 Francja Paryż 0000-06-18 18 czerwca(dts) br
bieg na 100 m przez płotki Tobi Amusan  Nigeria 12,40 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-23 23 lipca(dts) br
sztafeta 4 × 100 metrów Joy Chinenye Udo-Gabriel
Favour Ofili
Rosemary Chukwuma
Nzubechi Grace Nwokocha
 Nigeria 42,22 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-23 23 lipca(dts) br
bieg na 100 m przez płotki Tobi Amusan  Nigeria 12,12 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-24 24 lipca(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
chód na 35 km Wayne Snyman  Południowa Afryka 2:32:52 Południowa Afryka Kapsztad 0000-01-15 15 stycznia(dts) br
chód na 35 km Wayne Snyman  Południowa Afryka 2:31:15 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-24 24 lipca(dts) br
Mieszane

Ameryka Południowa

Źródło: worldathletics.org[23].

Hala
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 3000 m Joselyn Daniely Brea  Wenezuela 9:04,67 Hiszpania Sabadell 0000-02-08 8 lutego(dts) br
sztafeta 4 × 400 m Lucía Sotomayor
Mariana Arce
Tania Guasace
Cecilia Gómez
 Boliwia 3:47,37 Boliwia Cochabamba 0000-02-20 20 lutego(dts) br
bieg na 60 m Vitória Cristina Rosa  Brazylia 7,14 Serbia Belgrad 0000-03-18 18 marca(dts) br
bieg na 400 m Aliyah Abrams  Gujana 51,57 Serbia Belgrad 0000-03-18 18 marca(dts) br
trójskok Yulimar Rojas  Wenezuela 15,74 Serbia Belgrad 0000-03-20 20 marca(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 60 m przez płotki Rafael Pereira  Brazylia 7,58 Niemcy Berlin 0000-02-04 4 lutego(dts) br
bieg na 1500 m Federico Bruno  Argentyna 3:38,03 Hiszpania Sabadell 0000-02-08 8 lutego(dts) br
bieg na 60 m przez płotki Rafael Pereira  Brazylia 7,58 Francja Mondeville 0000-02-09 9 lutego(dts) br
bieg na 60 m przez płotki Rafael Pereira  Brazylia 7,58 Francja Val-de-Reuil 0000-02-14 14 lutego(dts) br
bieg na 60 m przez płotki Rafael Pereira  Brazylia 7,58 Boliwia Cochabamba 0000-02-20 20 lutego(dts) br
pchnięcie kulą Darlan Romani  Brazylia 21,71 Boliwia Cochabamba 0000-02-20 20 lutego(dts) br
pchnięcie kulą Darlan Romani  Brazylia 22,53 Serbia Belgrad 0000-03-19 19 marca(dts) br
bieg na 60 m przez płotki Rafael Pereira  Brazylia 7,58 Serbia Belgrad 0000-03-20 20 marca(dts) br
skok wzwyż Thiago Moura  Brazylia 2,31 Serbia Belgrad 0000-03-20 20 marca(dts) br
skok o tyczce Thiago Braz  Brazylia 5,95 Serbia Belgrad 0000-03-20 20 marca(dts) br
Stadion
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
chód na 35 km Paola Pérez  Ekwador 2:48:27 Peru Lima 0000-02-06 6 lutego(dts) br
maraton Gladys Tejeda  Peru 2:25:57 Hiszpania Sewilla 0000-02-20 20 lutego(dts) br
bieg na 3000 m Florencia Borelli  Argentyna 8:59,10 Argentyna Mar del Plata 0000-04-16 16 kwietnia(dts) br
chód na 35 km Kimberly García  Peru 2:43:19 Słowacja Dudince 0000-04-23 23 kwietnia(dts) br
bieg na 3000 m z przeszkodami Tatiane Raquel da Silva  Brazylia 9:24,38 Wielka Brytania Watford 0000-06-11 11 czerwca(dts) br
bieg na 200 m Vitória Cristina Rosa  Brazylia 22,47 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-19 19 lipca(dts) br
bieg na 400 m przez płotki Gianna Woodruff  Panama 53,69 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-20 20 lipca(dts) br
chód na 35 km Kimberly García  Peru 2:39:16 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-22 22 lipca(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
chód na 35 km Brian Pintado  Ekwador 2:32:40 Ekwador Machala 0000-01-08 8 stycznia(dts) br
maraton Daniel Do Nascimento  Brazylia 2:04:51 Korea Południowa Seul 0000-04-17 17 kwietnia(dts) br
chód na 35 km José Leonardo Montaña  Kolumbia 2:30:46 Słowacja Dudince 0000-04-23 23 kwietnia(dts) br
bieg na 110 m przez płotki Rafael Pereira  Brazylia 13,17 Brazylia Rio de Janeiro 0000-06-23 23 czerwca(dts) br
bieg na 400 m przez płotki Alison dos Santos  Brazylia 46,29 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-19 19 lipca(dts) br
chód na 35 km Brian Pintado  Ekwador 2:24:37 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-24 24 lipca(dts) br
Mieszane

Ameryka Północna

Źródło: worldathletics.org[24].

Hala
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 5000 m Gabriela DeBues-Stafford  Kanada 14:31,38 Stany Zjednoczone Boston 0000-02-11 11 lutego(dts) br
pchnięcie kulą Chase Ealey  Stany Zjednoczone 20,21 Serbia Belgrad 0000-03-18 18 marca(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 1000 m Shane Streich  Stany Zjednoczone 2:16,16 Stany Zjednoczone Louisville 0000-02-12 12 lutego(dts) br
bieg na 5000 m Grant Fischer  Stany Zjednoczone 12:53,73 Stany Zjednoczone Boston 0000-02-12 12 lutego(dts) br
skok o tyczce Christopher Nilsen  Stany Zjednoczone 6,05 Francja Rouen 0000-03-05 5 marca(dts) br
bieg na 60 m przez płotki Grant Holloway  Stany Zjednoczone 7,29 Serbia Belgrad 0000-03-20 20 marca(dts) br
Stadion
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
półmaraton Sara Hall  Stany Zjednoczone 1:07:15 Stany Zjednoczone Houston 0000-01-16 16 stycznia(dts) br
maraton Keira D’Amato  Stany Zjednoczone 2:19:12 Stany Zjednoczone Houston 0000-01-16 16 stycznia(dts) br
rzut dyskiem Valarie Allman  Stany Zjednoczone 71,46 Stany Zjednoczone San Diego 0000-04-08 8 kwietnia(dts) br
chód na 35 km Robyn Stevens  Stany Zjednoczone 2:49:29 Słowacja Dudince 0000-04-23 23 kwietnia(dts) br
półmaraton Emily Sisson  Stany Zjednoczone 1:07:11 Stany Zjednoczone Indianapolis 0000-05-07 7 maja(dts) br
bieg na 400 m przez płotki Sydney McLaughlin  Stany Zjednoczone 51,41 Stany Zjednoczone Eugene 0000-06-25 25 czerwca(dts) br
bieg na 400 m przez płotki Sydney McLaughlin  Stany Zjednoczone 50,68 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-22 22 lipca(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 10 000 m Grant Fischer  Stany Zjednoczone 26:33,84 Stany Zjednoczone San Juan Capistrano 0000-03-06 6 marca(dts) br
chód na 35 km José Luis Doctor  Meksyk 2:29:24 Słowacja Dudince 0000-04-23 23 kwietnia(dts) br
rzut oszczepem Anderson Peters  Grenada 93,07 Katar Doha 0000-05-13 13 maja(dts) br
chód na 35 km Evan Dunfee  Kanada 2:25:02 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-24 24 lipca(dts) br
Mieszane

Australia i Oceania

Źródło: worldathletics.org[25].

Hala
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na milę Jessica Hull  Australia 4:24,06 Stany Zjednoczone Nowy Jork 0000-01-29 29 stycznia(dts) br
skok wzwyż Eleanor Patterson  Australia 1,99 Słowacja Bańska Bystrzyca 0000-02-15 15 lutego(dts) br
bieg na 800 m Catriona Bisset  Australia 1:59,46 Wielka Brytania Birmingham 0000-02-19 19 lutego(dts) br
bieg na 60 m Zoe Hobbs  Australia 7,13 Serbia Belgrad 0000-03-18 18 marca(dts) br
skok wzwyż Eleanor Patterson  Australia 2,00 Serbia Belgrad 0000-03-19 19 marca(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 60 m przez płotki Chris Douglas  Australia 7,61 Stany Zjednoczone Iowa City 0000-01-22 22 stycznia(dts) br
bieg na milę Oliver Hoare  Australia 3:50,83 Stany Zjednoczone Nowy Jork 0000-01-29 29 stycznia(dts) br
pchnięcie kulą Tomas Walsh  Nowa Zelandia 22,31 Serbia Belgrad 0000-03-19 19 marca(dts) br
siedmiobój Ashley Moloney  Australia 6344 pkt. Serbia Belgrad 0000-03-19 19 marca(dts) br
bieg na 60 m przez płotki Chris Douglas  Australia 7,56 Serbia Belgrad 0000-03-20 20 marca(dts) br
Stadion
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
chód na 20 km Jemima Montag  Australia 1:27:27 Australia Adelaide 0000-02-13 13 lutego(dts) br
bieg na 100 m Zoe Hobbs  Nowa Zelandia 11,09 Australia Mackay 0000-06-07 7 czerwca(dts) br
bieg na milę Jessica Hull  Australia 4:19,89 Stany Zjednoczone Portland 0000-07-02 2 lipca(dts) br
skok w dal Brooke Buschkuehl  Australia 7,15 Stany Zjednoczone Chula Vista 0000-07-09 9 lipca(dts) br
bieg na 100 m Zoe Hobbs  Nowa Zelandia 11,08 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-16 16 lipca(dts) br
skok wzwyż Eleanor Patterson  Australia 2,02 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-19 19 lipca(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 10 000 m Jack Rayner  Australia 27:15,35 Stany Zjednoczone San Juan Capistrano 0000-03-06 6 marca(dts) br
bieg na milę Oliver Hoare  Australia 3:47,48 Norwegia Oslo 0000-06-16 16 czerwca(dts) br
bieg na 800 m Peter Bol  Australia 1:44,00 Francja Paryż 0000-06-18 18 czerwca(dts) br
Mieszane

Azja

Źródło: worldathletics.org[26].

Hala
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 5000 m Mikuni Yada  Japonia 15:23,87 Stany Zjednoczone Boston 0000-02-27 27 lutego(dts) br
skok wzwyż Nadieżda Dubowicka  Kazachstan 1,98 Serbia Belgrad 0000-03-19 19 marca(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 5000 m Kieran Tuntivate  Tajlandia 13:08,41 Stany Zjednoczone Boston 0000-02-12 12 lutego(dts) br
bieg na 3000 m Birhanu Balew  Bahrajn 7:31,77 Francja Liévin 0000-02-17 17 lutego(dts) br
Stadion
 Osobny artykuł: Rekordy Azji w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
chód na 35 km Wu Quanming  Chiny 2:43:25 Nankin 0000-01-22 22 stycznia(dts) br
chód na 35 km Qieyang Shijie  Chiny 2:43:06 Słowacja Dudince 0000-04-23 23 kwietnia(dts) br
chód na 35 km Qieyang Shijie  Chiny 2:40:37 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-22 22 lipca(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
chód na 35 km He Xianghong  Chiny 2:31:05 Nankin 0000-01-22 22 stycznia(dts) br
chód na 35 km Masatora Kawano  Japonia 2:26:40 Japonia Wajima 0000-04-17 17 kwietnia(dts) br
bieg na 5 km Birhanu Balew  Bahrajn 13:07 Niemcy Herzogenaurach 0000-04-30 30 kwietnia(dts) br
chód na 35 km Masatora Kawano  Japonia 2:23:15 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-24 24 lipca(dts) br
skok o tyczce Ernest John Obiena  Filipiny 5,94 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-24 24 lipca(dts) br
sztafeta 4 × 400 m Fuga Satō
Kaitō Kawabata
Julian Jrummi Walsh
Yūki Joseph Nakajima
 Japonia 2:59,51 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-24 24 lipca(dts) br
Mieszane

Europa

Źródło: worldathletics.org[27].

Hala
Kobiety
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
bieg na 3000 m Adel Mechaal  Hiszpania 7:30,82 Stany Zjednoczone Nowy Jork 0000-02-06 6 lutego(dts) br
bieg na 5000 m Marc Scott  Wielka Brytania 12:57,08 Stany Zjednoczone Boston 0000-02-12 12 lutego(dts) br
bieg na 1500 m Jakob Ingebrigtsen  Norwegia 3:30,60 Francja Liévin 0000-02-17 17 lutego(dts) br
bieg na milę Josh Kerr  Wielka Brytania 3:48,87 Stany Zjednoczone Boston 0000-02-27 27 lutego(dts) br
skok o tyczce Armand Duplantis  Szwecja 6,19 Serbia Belgrad 0000-03-07 7 marca(dts) br
bieg na 60 m Marcell Jacobs  Włochy 6,41 Serbia Belgrad 0000-03-19 19 marca(dts) br
skok o tyczce Armand Duplantis  Szwecja 6,20 Serbia Belgrad 0000-03-20 20 marca(dts) br
Stadion
 Osobny artykuł: Rekordy Europy w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja Zawodniczka Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
chód na 35 km María Pérez García  Hiszpania 2:39:16 Hiszpania Lepe 0000-01-30 30 stycznia(dts) br
bieg na 10 km Eilish McColgan  Wielka Brytania 30:19 Wielka Brytania Manchester 0000-05-22 22 maja(dts) br
Mężczyźni
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
skok o tyczce Armand Duplantis  Szwecja 6,19 Serbia Belgrad 0000-03-07 7 marca(dts) br
skok o tyczce Armand Duplantis  Szwecja 6,20 Serbia Belgrad 0000-03-20 20 marca(dts) br
bieg na 5 km Yemaneberhan Crippa  Włochy 13:14 Niemcy Herzogenaurach 0000-04-30 30 kwietnia(dts) br
chód na 35 km Massimo Stano  Włochy 2:23:14 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-24 24 lipca(dts) br
skok o tyczce Armand Duplantis  Szwecja 6,21 Stany Zjednoczone Eugene 0000-07-24 24 lipca(dts) br
Mieszane

Tabele światowe

Źródło: worldathletics.org[28], tilastopaja.eu[29].

Hala

Kobiety

Konkurencja Rezultat Zawodniczka
Bieg na 60 m 6,96 Mujinga Kambundji
Bieg na 200 m 22,09 Stany Zjednoczone Abby Steiner
Bieg na 400 m 50,30 Holandia Femke Bol
Bieg na 800 m 1:57,20 Wielka Brytania Keely Hodgkinson
Bieg na 1000 m 2:38,25 Wielka Brytania Isabelle Boffey
Bieg na 1500 m 3:54,77 Etiopia Gudaf Tsegay
Bieg na milę 4:19,30 Stany Zjednoczone Elle Purrier St. Pierre
Bieg na 3000 m 8:23,24 Etiopia Dawit Seyaum
Bieg na 5000 m 14:31,38 Kanada Gabriela DeBues-Stafford
Bieg na 60 m przez płotki 7,75 Jamajka Danielle Williams
Sztafeta 4 × 400 m 3:24,09 Arkansas
Rosaline Effiong
Jayla Hollis
Shafiqua Maloney
Britton Wilson
Chód na 3000 m 12:31,60 Litwa Brigita Virbalytė-Dimšienė
Skok wzwyż 2,02 Ukraina Jarosława Mahuczich
Skok o tyczce 4,87 Autoryzowani lekkoatleci neutralni Anżelika Sidorowa
Skok w dal 7,06 Serbia Ivana Vuleta
Trójskok 15,74 Wenezuela Yulimar Rojas
Pchnięcie kulą 20,43 Portugalia Auriol Dongmo
Pięciobój 4929 pkt. Belgia Noor Vidts

Mężczyźni

Konkurencja Rezultat Zawodnik
Bieg na 60 m 6,41 Włochy Marcell Jacobs
Stany Zjednoczone Christian Coleman
Bieg na 200 m 20,27 Stany Zjednoczone Matthew Boling
Bieg na 400 m 44,62 Stany Zjednoczone Randolph Ross
Bieg na 800 m 1:45,12 Hiszpania Mariano García
Bieg na 1000 m 2:16,16 Stany Zjednoczone Shane Streich
Bieg na 1500 m 3:30,60 Norwegia Jakob Ingebrigtsen
Bieg na milę 3:48,87 Wielka Brytania Josh Kerr
Bieg na 3000 m 7:26,20 Etiopia Berihu Aregawi
Bieg na 5000 m 12:53,73 Stany Zjednoczone Grant Fischer
Bieg na 60 m przez płotki 7,29 Stany Zjednoczone Grant Holloway
Sztafeta 4 × 400 m 3:02,59 Georgia
Matthew Boling
Caleb Cavanaugh
Bryce McCray
Elija Godwin
Chód na 5000 m 18:03,83 Rosja Siergiej Szyrobokow
Skok wzwyż 2,36 Korea Południowa Woo Sang-hyeok
Skok o tyczce 6,20 Szwecja Armand Duplantis
Skok w dal 8,55 Grecja Miltiadis Tendoglu
Trójskok 17,64 Kuba Lázaro Martínez
Pchnięcie kulą 22,53 Brazylia Darlan Romani
Siedmiobój 6489 pkt. Kanada Damian Warner

Stadion

Kobiety

Konkurencja Rezultat Zawodniczka
Bieg na 100 m 10,66 Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce
Bieg na 200 m 21,45 Jamajka Shericka Jackson
Bieg na 400 m 48,99 Dominikana Marileidy Paulino
Bieg na 800 m 1:56,30 Stany Zjednoczone Athing Mu
Bieg na 1000 m 2:34,11 Etiopia Habitam Alemu
Bieg na 1500 m 3:52,59 Etiopia Faith Kipyegon
Bieg na milę 4:19,89 Australia Jessica Hull
Bieg na 3000 m 8:24,27 Burundi Francine Niyonsaba
Bieg na 5000 m 14:12,98 Etiopia Ejgayehu Taye
Bieg na 10 000 m 30:09,94 Etiopia Letesenbet Gidey
Bieg na 10 km 29:14 Etiopia Yalemzerf Yehualaw
Półmaraton 1:04:14 Etiopia Girmawit Gebrzihair
Maraton 2:15:37 Etiopia Tigist Assefa
Bieg na 3000 m z przeszkodami 8:53,02 Kazachstan Norah Jeruto
Bieg na 100 m przez płotki 12,12 Nigeria Tobi Amusan
Bieg na 400 m przez płotki 50,68 Stany Zjednoczone Sydney McLaughlin
Sztafeta 4 × 100 m 41,14  Stany Zjednoczone
Melissa Jefferson
Abby Steiner
Jenna Prandini
Twanisha Terry
Sztafeta 4 × 400 m 3:17,79  Stany Zjednoczone
Talitha Diggs
Abby Steiner
Britton Wilson
Sydney McLaughlin
Chód na 20 km 1:26:42 Rosja Elwira Czepariewa
Chód na 35 km 2:38:49 Rosja Margarita Nikiforowa
Skok wzwyż 2,05 Ukraina Jarosława Mahuczich
Skok o tyczce 4,86 Autoryzowani lekkoatleci neutralni Anżelika Sidorowa
Skok w dal 7,13 Australia Brooke Buschkuehl
Trójskok 15,47 Wenezuela Yulimar Rojas
Pchnięcie kulą 20,51 Stany Zjednoczone Chase Ealey
Rzut dyskiem 71,46 Stany Zjednoczone Valarie Allman
Rzut młotem 79,02 Stany Zjednoczone Brooke Andersen
Rzut oszczepem 68,11 Stany Zjednoczone Kara Winger
Siedmiobój 6947 pkt. Belgia Nafissatou Thiam

Mężczyźni

Konkurencja Rezultat Zawodnik
Bieg na 100 m 9,76 Stany Zjednoczone Fred Kerley
Bieg na 200 m 19,31 Stany Zjednoczone Noah Lyles
Bieg na 400 m 43,56 Stany Zjednoczone Michael Norman
Bieg na 800 m 1:43,26 Kenia Emmanuel Korir
Bieg na 1000 m 2:17,13 Algieria Yassine Hethat
Bieg na 1500 m 3:29,02 Norwegia Jakob Ingebrigtsen
Bieg na milę 3:46,46 Norwegia Jakob Ingebrigtsen
Bieg na 3000 m 7:29,48 Lekkoatletyczna reprezentacja uchodźców Domnic Lokinyomo Lobalu
Bieg na 5000 m 12:45,71 Kenia Jacob Krop
Bieg na 10 000 m 26:33,84 Stany Zjednoczone Grant Fischer
Bieg na 10 km 26:49 Uganda Joshua Cheptegei
Półmaraton 57:56 Uganda Jacob Kiplimo
Maraton 2:01:09 Kenia Eliud Kipchoge
Bieg na 3000 m z przeszkodami 7:58,28 Maroko Soufiane El Bakkali
Bieg na 110 m przez płotki 12,84 Stany Zjednoczone Devon Allen
Bieg na 400 m przez płotki 46,29 Brazylia Alison dos Santos
Sztafeta 4 × 100 m 37,48  Kanada
Aaron Brown
Jerome Blake
Brendon Rodney
Andre De Grasse
Sztafeta 4 × 400 m 2:56,17  Stany Zjednoczone
Elija Godwin
Michael Norman
Bryce Deadmon
Champion Allison
Chód na 20 km 1:17:47 Autoryzowani lekkoatleci neutralni Wasilij Mizinow
Chód na 35 km 2:23:14 Włochy Massimo Stano
Skok wzwyż 2,37 Katar Mutazz Isa Barszim
Skok o tyczce 6,21 Szwecja Armand Duplantis
Skok w dal 8,52 Grecja Miltiadis Tendoglu
Trójskok 17,95 Portugalia Pedro Pablo Pichardo
Pchnięcie kulą 23,23 Stany Zjednoczone Joe Kovacs
Rzut dyskiem 71,47 Szwecja Daniel Ståhl
Rzut młotem 82,00 Polska Wojciech Nowicki
Rzut oszczepem 93,07 Grenada Anderson Peters
Dziesięciobój 8867 pkt. Stany Zjednoczone Garrett Scantling

Mieszane

Konkurencja Rezultat Zawodnik
Sztafeta 4 × 400 m 3:09,82  Dominikana
Lidio Andrés Feliz
Marileidy Paulino
Alexander Ogando
Fiordaliza Cofil

Przypisy

  1. 2022 World Championships, athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  2. 2022 World Indoor, athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  3. 2022 World Champs U20, athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  4. 2022 World Race Walking Cup, athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  5. 2022 World Half Marathon CH, athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  6. 2022 100k World Championships, iau-ultramarathon.org [dostęp 2022-09-10]  (ang.).
  7. a b c d e f g Calendar, athleticsnacac.org [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  8. 2022 Ibero American Champs, athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  9. 2022 Mediterranean Games, athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  10. 2022 Commonwealth Games, athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  11. 2022 Islamic Solidarity Games, athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  12. 2022 Gymnasiade, athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  13. 2022 Calendar, caaweb.org [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  14. Autorizan fechas de los Juegos Centroamericanos Santa Tecla 2022, elgrafico.com [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  15. OCEANIA AREA 35KM RACEWALK CHAMPIONSHIPS, athletics-oceania.com [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  16. a b CALENDAR, athletics-oceania.com [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  17. a b c d e f g h Calendar & Results, european-athletics.com [dostęp 2022-03-06]  (ang.).
  18. 2022 24h European Championships, iau-ultramarathon.org [dostęp 2022-09-28]  (ang.).
  19. 66. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski, pzla.pl [dostęp 2022-03-06]  (pol.).
  20. 98. PZLA Mistrzostwa Polski, pzla.pl [dostęp 2022-03-06]  (pol.).
  21. World Records. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. (ang.).
  22. Area Records – Africa. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. (ang.).
  23. Area Records – South America. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-24]. (ang.).
  24. Area Records – NACAC. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-24]. (ang.).
  25. Area Records – Oceania. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-24]. (ang.).
  26. Area Records – Asia. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. (ang.).
  27. Area Records – Europe. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. (ang.).
  28. World Leading 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-09-25]. (ang.).
  29. Outdoor Leaders 2022. tilastopaja.eu. [dostęp 2022-09-09]. (ang.).
  • p
  • d
  • e
Kalendarium lekkoatletyki
  • p
  • d
  • e
←2021 Zawody lekkoatletyczne z kalendarza World Athletics w sezonie 2022 2023→
World Athletics Series
Diamentowa Liga
  • Doha
  • Birmingham
  • Eugene
  • Rabat
  • Rzym
  • Oslo
  • Paryż
  • Sztokholm
  • Chorzów
  • Monako
  • Lozanna
  • Bruksela
  • Zurych
World Athletics Continental Tour Gold
World Athletics Indoor Tour Gold
  • Nowy Jork
  • Karlsruhe
  • Nowy Jork
  • Liévin
  • Toruń
  • Madryt
Race Walking Tour
  • Podiebrady
  • Dudince
  • Rio Maior
  • Madryt
  • A Coruña
  • Suzhou
Combined Events Tour
  • Grosseto
  • Ratingen
  • Bydgoszcz
  • Götzis
  • Arona
  • Talence

Athletics pictogram.svg