Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2011

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2011
Kowno 2009 Tampere 2013
Szczegóły turnieju
Miejscowość

Ostrawa

Arena

Stadion Vítkovice

Data otwarcia

14 lipca 2011

Data zamknięcia

17 lipca 2011

Zobacz multimedia związane z tematem: Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2011

8. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne dla sportowców do lat 23, które odbyły się w czeskiej Ostrawie pomiędzy 14 i 17 lipca 2011 roku[1]. Miasto prawo do organizacji imprezy otrzymało podczas spotkania European Athletics w Birmingham w marcu 2007[2]. Ostrawa wyrażała wówczas chęć organizacji czempionatu już w roku 2009 jednak na drodze losowania przegrała walkę o siódmą edycję mistrzostw z Kownem[2].

Ambasadorami imprezy wybrano utytułowanych czeskich lekkoatletów – Denisę Rosolovą[3][4][5], Šárkę Kašpárkovą[3], Jaroslava Bábę[3] oraz Roberta Změlíka[3]. Dwóm maskotom mistrzostw – po głosowaniu internetowym – nadano imiona Atli i Otli[6].

Trzykrotna medalistka imprezy Ukrainka Daria Piżankowa (złoto w biegach na 100 i 4 x 100 metrów oraz srebro w biegu na 200 metrów) oraz członkini ukraińskiej sztafety 4 x 100 metrów Ulana Łepska zostały zdyskwalifikowane za doping i odebrano im medale[7]. Z tego samego powodu zdyskwalifikowano pierwotnego złotego medalistę w chodzie na 20 kilometrów – Rosjanina Piotra Bogatyriowa.

Rezultaty

PB – rekord życiowy | SB – najlepszy wynik w sezonie | CR – rekord mistrzostw | NR – rekord kraju | w – wynik uzyskany przy sprzyjającym wietrze o sile powyżej 2 m/s

Mężczyźni

Konkurencja: Gold medal europe.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal europe.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal europe.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Wielka Brytania James Alaka 10,45 Włochy Michael Tumi 10,47 Wielka Brytania Andrew Robertson 10,52
Bieg na 200 m Grecja Likurgos-Stefanos Tsakonas 20,56 PB Wielka Brytania James Alaka 20,60 Czechy Pavel Maslák 20,67
Bieg na 400 m Wielka Brytania Nigel Levine 46,10 Irlandia Brian Gregan 46,12 PB Wielka Brytania Luke Lennon-Ford 46,22
Bieg na 800 m Polska Adam Kszczot 1:46,71 Hiszpania Kevin López 1:46,93 Wielka Brytania Mukhtar Mohammed 1:48,01
Bieg na 1500 m Francja Florian Carvalho 3:50,42 Wielka Brytania James Shane 3:50,58 Hiszpania David Bustos 3:50,59
Bieg na 5000 m Norwegia Sindre Buraas 14:22,69 Wielka Brytania Ross Millington 14:22,78 Holandia Jesper van der Wielen 14:23,31
Bieg na 10 000 m Norwegia Sondre Nordstad Moen 28:41,66 PB Włochy Ahmed El Mazoury 28:46,97 PB Niemcy Musa Roba-Kinkal 28:57,91 SB
Bieg na 110 m przez płotki Rosja Siergiej Szubienkow 13,56 Węgry Balázs Baji 13,58 PB Wielka Brytania Lawrence Clarke 13,62
Bieg na 400 m przez płotki Wielka Brytania Jack Green 49,13 Wielka Brytania Nathan Woodward 49,28 Serbia Emir Bekrić 49,61 PB
Bieg na 3000 m z przeszkodami Hiszpania Sebastián Martos 8:35,35 Hiszpania Abdelaziz Merzougui 8:36,21 Rumunia Alexandru Ghinea 8:38,51
Sztafeta 4 × 100 m  Włochy
Michael Tumi
Francesco Basciani
Davide Manenti
Delmas Obou
39,05  Wielka Brytania
Andrew Robertson
Kieran Showler-Davis
Richard Kilty
Daniel Talbot
39,10  Niemcy
Florian Hübner
Maximilian Kessler
Robin Erewa
Felix Göltl
39,19
Sztafeta 4 × 400 m  Wielka Brytania
Nigel Levine
Thomas Phillips
Jamie Bowie
Luke Lennon-Ford
3:03,53  Polska
Michał Pietrzak
Jakub Krzewina
Łukasz Krawczuk
Mateusz Fórmański
3:03,62  Rosja
Aleksiej Kenig
Anton Wołobujew
Artiom Ważow
Władimir Krasnow
3:04,01
Chód na 20 km Polska Dawid Tomala 1:24:21 Rosja Dienis Striełkow 1:24:25 Rosja Walerij Filipczuk 1:24:30
Skok w dal Rosja Aleksandr Mieńkow 8,08 Portugalia Marcos Chuva 7,94 Francja Guillaume Victorin 7,86 PB
Trójskok Ukraina Sheryf El-Sheryf 17,72 CR PB Rosja Aleksiej Fiodorow 16,85 Rosja Jurij Kowalow 16,82
Skok wzwyż Ukraina Bohdan Bondarenko 2,30 PB Rosja Siergiej Mudrow 2,30 PB Hiszpania Miguel Ángel Sancho 2,21 =SB
Skok o tyczce Polska Paweł Wojciechowski 5,70 PB Niemcy Karsten Dilla 5,60 Rosja Dmitrij Żelabin 5,55 PB
Pchnięcie kulą Niemcy David Storl 20,45 CR Ukraina Dmytro Sawycki 19,18 PB Chorwacja Marin Premeru 18,83
Rzut dyskiem Wielka Brytania Lawrence Okoye 60,70 Ukraina Mykyta Nesterenko 59,67 Norwegia Fredrik Amundgård 59,42 SB
Rzut młotem Polska Paweł Fajdek 78,54 PB Hiszpania Javier Cienfuegos 73,03 Białoruś Aleh Dubicki 72,52
Rzut oszczepem Niemcy Till Wöschler 84,38 PB Turcja Fatih Avan 84,11 Rosja Dmitri Tarabin 83,18
Dziesięciobój Belgia Thomas Van der Plaetsen 8157 pkt. NR PB Białoruś Eduard Michan 8152 pkt. PB Serbia Mihail Dudaš 8117 pkt. NR PB

Kobiety

Konkurencja: Gold medal europe.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal europe.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal europe.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Rumunia Andreea Ogrăzeanu 11,65 Niemcy Leena Günther 11,75 Polska Anna Kiełbasińska 11,77
Bieg na 200 m Polska Anna Kiełbasińska 23,23 PB Szwecja Moa Hjelmer 23,24 Holandia Marit Dopheide 23,32
Bieg na 400 m Rosja Olga Topilska 51,45 Rosja Julija Tieriechowa 52,63 Niemcy Lena Schmidt 52,66
Bieg na 800 m[8] Turcja Merve Aydın 2:00,46 SB Wielka Brytania Lynsey Sharp 2:00,65 PB Rosja Aleksandra Bułanowa 2:01,40
Bieg na 1500 m[8] Turcja Tuğba Karakaya 4:20,80 Niemcy Corinna Harrer 4:21,52 Polska Katarzyna Broniatowska 4:22,06
Bieg na 5000 m Azerbejdżan Layeş Abdullayeva 15:29,47 NR Rosja Jekatierina Gorbunowa 15:45,14 Wielka Brytania Stevie Stockton 15:58,51 PB
Bieg na 10 000 m Azerbejdżan Layeş Abdullayeva 32:18,05 CR PB Ukraina Ludmyła Kowałenko 33:35,36 Portugalia Catarina Ribeiro 34:10,39 PB
Bieg na 110 m przez płotki Białoruś Alina Tałaj 12,91 SB Szwajcaria Lisa Urech 13,00 Niemcy Cindy Roleder 13,10
Bieg na 400 m przez płotki Ukraina Hanna Jaroszczuk 54,77 PB Ukraina Hanna Titimeć 54,91 Wielka Brytania Meghan Beesley 55,69 PB
Bieg na 3000 m z przeszkodami Turcja Gülcan Mingir 9:47,83 Niemcy Jana Sussmann 9:48,01 Ukraina Marija Szatałowa 9:48,22 SB
Sztafeta 4 × 100 m  Rosja
Jekatierina Fiłatowa
Alona Tamkowa
Jekatierina Kuzina
Nina Argunowa
44,14  Francja
Yariatou Toure
Sarah Goujon
Orlann Ombissa
Cornnelly Calydon
44,26  Wielka Brytania
Annabelle Lewis
Emily Diamond
Torema Thompson
Asha Philip
44,34
Sztafeta 4 × 400 m  Rosja
Jewgienija Subbotina
Jekatierina Jefimowa
Julija Tieriechowa
Olga Topilska
3:27,72  Ukraina
Kateryna Plaszeczuk
Alina Łohwynenko
Hanna Jaroszczuk
Julija Oliszewska
3:30,13  Francja
Clemence Sorgnard
Marie Gayot
Elea Mariama Diarra
Floria Gueï
3:31,73
Chód na 20 km Hiszpania Julia Takács 1:31:55 Włochy Antonella Palmisano 1:36:26 Włochy Eleonora Giorgi 1:38:41
Skok w dal Rosja Daria Kliszyna 7,05 CR Serbia Ivana Španović 6,74 SB Niemcy Sosthene Taroum Moguenara 6,74 PB
Trójskok Grecja Paraskeví Papahrístou 14,40 Rumunia Carmen Toma 13,92 Polska Anna Jagaciak 13,86
Skok wzwyż Rumunia Esthera Petre 1,98 =CR PB Ukraina Oksana Okuniewa 1,94 PB Turcja Burcu Ayhan 1,94 NR PB
Skok o tyczce Wielka Brytania Holly Bleasdale 4,55 Grecja Katerina Stefanidi 4,45 PB Niemcy Annika Roloff 4,40 PB
Pchnięcie kulą Rosja Jewgienija Kołodko 18,87 Niemcy Sophie Kleeberg 17,92 PB Holandia Melissa Boekelman 17,88
Rzut dyskiem Niemcy Julia Fischer 59,60 PB Białoruś Nastassia Kasztanawa 56,25 Węgry Anita Márton 54,14
Rzut młotem Rumunia Bianca Perie 71,59 CR SB Polska Joanna Fiodorow 70,06 PB Wielka Brytania Sophie Hitchon 69,59 NR PB
Rzut oszczepem Niemcy Sarah Mayer 59,29 PB Ukraina Wira Rebryk 58,95 Finlandia Oona Sormunen 58,54
Siedmiobój Estonia Grit Šadeiko 6134 pkt. PB Czechy Kateřina Cachová 6123 pkt. PB Białoruś Jana Maksimawa 6075 pkt.

Klasyfikacja medalowa

Pomoc:Ponadczasowość
Ta sekcja od 2017-10 wymaga modyfikacji na podstawie najświeższych informacji.
Uwagi: zaktualizować klasyfikację (znacznie zmienioną w wyniku dyskwalifikacji za doping).
Niektóre treści są na pewno lub najprawdopodobniej nieaktualne. Artykuł należy zweryfikować, wskazując w przypisach źródła informacji.
Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tej sekcji.
Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tej sekcji.
Medaliści rzutu młotem mężczyzn
Medalistki skoku w dal kobiet
Finał biegu na 1500 metrów mężczyzn
Miejsce Kraj Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Suma
Razem
1  Rosja 11 5 5 21
2  Wielka Brytania 6 5 9 20
3  Niemcy 4 4 7 15
4  Polska 4 3 3 10
5  Ukraina 3 7 1 11
6  Rumunia 3 1 1 5
7  Grecja 2 1 0 3
8  Norwegia 2 0 1 3
9  Azerbejdżan 2 0 0 2
10  Hiszpania 1 3 3 7
11  Turcja 1 3 1 5
12  Białoruś 1 2 2 5
13  Włochy 1 2 0 3
14  Francja 1 1 2 4
15  Belgia 1 0 0 1
 Estonia 1 0 0 1
17  Serbia 0 1 2 2
18  Czechy 0 1 1 2
 Węgry 0 1 1 2
 Portugalia 0 1 1 2
21  Irlandia 0 1 0 1
 Szwajcaria 0 1 0 1
23  Holandia 0 0 3 3
24  Chorwacja 0 0 1 1
 Finlandia 0 0 1 1
 Szwecja 0 0 1 1

Rekordy

Podczas zawodów ustanowiono 9 krajowych rekordów w kategorii seniorów:

Zawodnik Reprezentacja Konkurencja Rezultat
Thomas van der Plaetsen  Belgia dziesięciobój lekkoatletyczny 8157 pkt.
Mihail Dudaš  Serbia dziesięciobój lekkoatletyczny 8117 pkt.
Layeş Abdullayeva  Azerbejdżan bieg na 5000 m 15:29,47
Martina Tresch  Szwajcaria bieg na 3000 m z przeszkodami 9:51,96
Vera Barbosa  Portugalia bieg na 400 m przez płotki 55,81
Burcu Ayhan  Turcja skok wzwyż 1,94
Trine Mulbjerg  Dania pchnięcie kulą 15,46
Sophie Hitchon  Wielka Brytania rzut młotem 69,59
Lucija Cvitanović  Chorwacja siedmiobój lekkoatletyczny 5438 pkt.

Występy Polaków

Przypisy

  1. Calendar 2011, European Athletics [dostęp 2009-11-04] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01]  (ang.).
  2. a b JanuszJ. Rozum JanuszJ., Wystartowała strona ME U-23 ‘11, Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki [dostęp 2009-11-04] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-06]  (pol.).
  3. a b c d Novými ambasadory ostravského ME do 23 let jsou Bába a Změlík, atletika.cz [dostęp 2012-09-05]  (cz.).
  4. Ostrava 2011 mascots unveiled, European Athletics [dostęp 2010-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-31]  (ang.).
  5. JanuszJ. Rozum JanuszJ., ME U-23 Ostrawa '11: maskotka i Kszczot, Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki [dostęp 2010-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2012-09-07]  (pol.).
  6. Meet Atli and Otli – the mascots of Ostrava 2011, European Athletics [dostęp 2011-05-12] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-30]  (ang.).
  7. MaciekM. Jałoszyński MaciekM., Anna Kiełbasińska mistrzynią Europy, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2011-08-11]  (pol.).
  8. a b Pierwotna zdobywczyni złota, Jelena Arżakowa, została pozbawiona medalu na skutek dyskwalifikacji za doping.

Bibliografia

  • EJ Ostrava CZE 14 - 17 July 2011 / 8th European Athletics U23 Championships, tilastopaja.org [dostęp 2011-07-15] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04]  (ang.).
  • European Athletics U23 Championships Ostrava 2011, European Athletics [dostęp 2011-07-16]  (ang.).
  • PhilP. Minshull PhilP., Tamgho tops the list at the European Under 23s - PREVIEW, iaaf.org [dostęp 2011-07-13]  (ang.).
  • PhilP. Minshull PhilP., Ukraine’s El-Sheryf shows he’s the new gun in town in the Triple Jump – European U-23 Champs report, iaaf.org [dostęp 2011-07-18]  (ang.).

Linki zewnętrzne

  • Oficjalna strona mistrzostw (wersja archiwalna)