Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2014 – bieg na 3000 m z przeszkodami kobiet

Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2014
Bieg na 3000 m z przeszkodami kobiet
Złoty medal

Niemcy Antje Möldner-Schmidt

Srebrny medal

Szwecja Charlotta Fougberg

Brązowy medal

Hiszpania Diana Martín

Bieg na 3000 metrów z przeszkodami kobiet – jedna z konkurencji biegowych rozgrywanych podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Zurychu.

Tytułu mistrzowskiego z poprzednich mistrzostw nie broniła Turczynka Gülcan Mingir.

Terminarz

Data Godzina[a]
15 sierpnia 11:00 Eliminacje
17 sierpnia 16:08 Finał

Rekordy

Tabela prezentuje rekord świata, rekord Europy, najlepsze osiągnięcie na Starym Kontynencie, a także najlepszy rezultat na świecie w sezonie 2014 przed rozpoczęciem mistrzostw.

Zawodnik Wynik Miejsce Data
Rekord świata Rosja Gulnara Samitowa-Gałkina 8:58,81 Pekin 2008-08-17 17 sierpnia 2008(dts)
Listy światowe Etiopia Hiwot Ayalew 9:10,64 Szkocja Glasgow 2014-07-12 12 lipca 2014(dts)
Rekord mistrzostw Europy Rosja Julia Zarudniewa 9:17,57 Hiszpania Barcelona 2010-07-30 30 lipca 2010(dts)
Rekord Europy Rosja Gulnara Samitowa-Gałkina 8:58,81 Pekin 2008-08-17 17 sierpnia 2008(dts)

Listy europejskie

Tabela przedstawia 10 najlepszych wyników uzyskanych w sezonie 2014 przez europejskich lekkoatletów przed rozpoczęciem mistrzostw[1].

Poz. Zawodnik Wynik Data Miejsce
1. Szwecja Charlotta Fougberg 9:23,96 12 lipca Wielka Brytania Glasgow
2. Finlandia Sandra Eriksson 9:24,70 12 lipca Wielka Brytania Glasgow
3. Białoruś Swiatłana Kudzielicz 9:32,79 17 czerwca Czechy Ostrawa
4. Rosja Natalja Aristarchowa 9:32,98 23 lipca Rosja Kazań
5. Hiszpania Diana Martín 9:33,02 19 lipca Holandia Heusden
6. Rosja Jekatierina Sokolenko 9:34,12 23 lipca Rosja Kazań
7. Rosja Natalja Własowa 9:34,62 23 lipca Rosja Kazań
8. Rosja Jekatierina Dosejkina 9:35,28 29 maja Adler
9. Szwajcaria Fabienne Schlumpf 9:37,81 31 maja Belgia Oordegem
10. Polska Katarzyna Kowalska 9:38,10 14 czerwca Szwecja Göteborg

Rezultaty

Eliminacje

Poz. Bieg Kolejność Zawodnik Reprezentacja Czas Uwagi
1. 1 1 Kudzielicz, SwiatłanaSwiatłana Kudzielicz  Białoruś 9:46,89 Q
2. 1 9 Własowa, NataliaNatalia Własowa  Rosja 9:47,31 Q
3. 1 4 Krause, Gesa FelicitasGesa Felicitas Krause  Niemcy 9:47,36 Q
4. 1 8 Eriksson, SandraSandra Eriksson  Finlandia 9:50,00 Q
5. 1 2 Schlumpf, FabienneFabienne Schlumpf  Szwajcaria 9:51,45 Q
6. 1 3 Mišmaš, MarušaMaruša Mišmaš  Słowenia 9:51,51 Q
7. 2 5 Dynekowa, SiłwijaSiłwija Dynekowa  Bułgaria 9:51,67 Q
8. 2 8 Möldner-Schmidt, AntjeAntje Möldner-Schmidt  Niemcy 9:52,02 Q
9. 2 7 Fougberg, CharlottaCharlotta Fougberg  Szwecja 9:52,04 Q
10. 2 3 Jeļizarova, PoļinaPoļina Jeļizarova  Łotwa 9:52,58 Q, SB
11. 2 6 Martín, DianaDiana Martín  Hiszpania 9:52,63 Q
12. 2 11 Kowalska, KatarzynaKatarzyna Kowalska  Polska 9:52,66 q
13. 2 9 Lehtinen, JohannaJohanna Lehtinen  Finlandia 9:53,86 q
14. 1 10 Kaya, ÖzlemÖzlem Kaya  Turcja 9:56,49 q
15. 1 7 Casandra, CristinaCristina Casandra  Rumunia 10:00,48 q
16. 1 11 Patjuk, JekaterinaJekaterina Patjuk  Estonia 10:03,60
17. 2 1 Roffino, ValeriaValeria Roffino  Włochy 10:07,58
18. 2 10 Sussmann, JanaJana Sussmann  Niemcy 10:07,99
19. 2 4 Sokolenko, JekatierinaJekatierina Sokolenko  Rosja 10:08,76
20. 2 2 Leutert, AstridAstrid Leutert  Szwajcaria 10:15,29
21. 1 6 Løvnes, IngeborgIngeborg Løvnes  Norwegia 10:18,11
22. 1 5 Urbina, TeresaTeresa Urbina  Hiszpania DNF

Finał

Msc. Kolejność Zawodnik Kraj Czas Uwagi
01 !Gold medal europe.svg 12 Möldner-Schmidt, AntjeAntje Möldner-Schmidt  Niemcy 9:29,43 SB
02 !Silver medal europe.svg 11 Fougberg, CharlottaCharlotta Fougberg  Szwecja 9:30,16
03 !Bronze medal europe.svg 2 Martín, DianaDiana Martín  Hiszpania 9:30,70 PB
4. 15 Kudzielicz, SwiatłanaSwiatłana Kudzielicz  Białoruś 9:30,99 PB
5. 8 Krause, Gesa FelicitasGesa Felicitas Krause  Niemcy 9:35,46 SB
6. 7 Własowa, NataliaNatalia Własowa  Rosja 9:36,99
7. 3 Kowalska, KatarzynaKatarzyna Kowalska  Polska 9:43,09
8. 13 Dynekowa, SiłwijaSiłwija Dynekowa  Bułgaria 9:44,81
9. 4 Eriksson, SandraSandra Eriksson  Finlandia 9:47,95
10. 10 Mišmaš, MarušaMaruša Mišmaš  Słowenia 9:54,75
11. 9 Lehtinen, JohannaJohanna Lehtinen  Finlandia 9:54,90
12. 1 Casandra, CristinaCristina Casandra  Rumunia 9:55,42
13. 6 Schlumpf, FabienneFabienne Schlumpf  Szwajcaria 9:55,92
14. 14 Kaya, ÖzlemÖzlem Kaya  Turcja 10:06,68
15 ! 5 Jeļizarova, PoļinaPoļina Jeļizarova  Łotwa 99:99,99 !DNF

Uwagi

  1. Czasu miejscowego (UTC+1).

Przypisy

  1. European Athletics Statistics – Men's 100 m. european-athletics.org. [dostęp 2014-08-11]. (ang.).

Bibliografia

  • Wyniki eliminacji, european-athletics.org, 15 sierpnia 2014 [dostęp 2014-08-15] [zarchiwizowane z adresu 2014-08-23]  (ang.).
  • Wyniki finału, european-athletics.org, 17 sierpnia 2014 [dostęp 2016-04-07] [zarchiwizowane z adresu 2014-10-07]  (ang.).
  • p
  • d
  • e